Spis treści
Ostatni dzień sierpnia to symboliczna data końca wakacji (przynajmniej w Polsce) i planowania nowych aktywności, bądź powrotu do tych, które odłożyliśmy w związku z urlopami i odpoczynkiem. Z tego wpisu dowiecie się jak wejść ponownie w tryb nauki języka norweskiego sprawnie i efektywnie. Jak wrócić do nauki norweskiego po przerwie? Przeczytaj.
Jak wrócić do nauki norweskiego po przerwie?
1. Przypomnij sobie cel nauki.
Czy na pewno wiesz, po co Ci norweski? Dlaczego w ogóle rozpocząłeś w przeszłości naukę tego języka? Jak będziesz go używać, gdy osiągniesz wymarzony poziom biegłości? Jakie możliwości otworzy przed Tobą świetna znajomość języka norweskiego? Odkurz nieco swoją motywację do nauki i z nowymi siłami od razu ruszaj do działania!
2. Zanurz się w języku.
Zanim wznowisz naukę z lektorem, wyznacz sobie kilka dni podczas których otoczysz się językiem i przypomnisz jego brzmienie. Wejdź z powrotem w „norweski tryb” myślenia. Słuchaj, pisz, rozmawiaj po norwesku. W drodze do pracy słuchaj podcastów. Tutaj podajemy Ci całe mnóstwo inspiracji. Zaplanuj w ciągu dnia godzinę lub dwie na obejrzenie filmu lub serialu. Listę propozycji znajdziesz tutaj:
Oglądanie filmów po norwesku. 5 tytułów, które warto zobaczyć.
Norweskie Programy Telewizyjne
Norweskie seriale, które warto obejrzeć
Jeżeli lubisz czytać przed snem, to sięgnij po książkę lub gazetę napisaną po norwesku. Każdą wolną chwilę wykorzystaj na przypominanie sobie języka. Nawet jeżeli masz jedynie kilka wolnych minut, warto przeznaczyć je na powtórki w aplikacjach takich jak Quizlet, Memrise oraz Duolingo. Jeżeli jednak wolisz przeglądać Facebooka – zrób to mądrze. Po pierwsze zmień język z polskiego na norweski, a po drugie zajrzyj na wartościowe, norweskie fanpage. Całą listę znajdziesz w odcinku Przydatne norweskie strony na Facebooku.
Postaraj się, aby kontakt z językiem norweskim stał się od teraz twoją codzienną rutyną. Po kilku dniach mile zaskoczysz się tym, jak wiele wiedzy pozostało Ci w głowie!
3. Zajrzyj do starych notatek i materiałów do nauki.
Jeżeli uczyłeś się norweskiego wcześniej, to na pewno posiadasz całą kolekcję notatek, książek i innych źródeł do nauki. Nie kupuj nowych! Zrób użytek z tego, co już posiadasz. Odkurz stare notatki, przejrzyj i powtórz to, co jest w nich zawarte. Być może wśród materiałów znajdziesz takie, do których wcześniej nigdy nie udało ci się zajrzeć? To dobry moment, aby w końcu z nich skorzystać. Przypomnij sobie zasady gramatyczne, słówka, wyrażenia. Zrób jeszcze raz te same ćwiczenia oraz wypełnij zaległe. Wykop z zakamarków swojego mózgu wiedzę, którą już nabyłeś.
4. Rozmawiaj po norwesku.
Sprawdź, czy w twoim miejscu zamieszkania organizowane są spotkania językowe (tzw. Språkkafe) i wybierz się na nie! Jeżeli nie masz takiej możliwości, to spróbuj znaleźć partnera do rozmów online. W internecie znajdziesz mnóstwo stron oraz grup poświęconych nauce języka norweskiego. Na pewno znajdziesz tam kogoś, kto zechce z tobą porozmawiać i po ćwiczyć konwersacje. Wystarczy zapytać! W wersji minimalnej rozmawiaj po prostu… ze sobą. Mów do siebie na głos – zadawaj pytania i odpowiadaj na nie. Przejdź się po pokoju i opisuj przedmioty oraz zjawiska, które obserwujesz. Zaraz po tym, jak obejrzysz film lub przeczytasz artykuł, streść go na głos po norwesku i wyraź swoją opinię. Nie obawiaj się popełniania błędów. Chodzi przecież o to, abyś przypomniał sobie słówka, wyrażenia, nabrał płynności oraz odkrył te obszary w norweskim, które wymagają dopracowania.
5. Zdiagnozuj swój poziom.
Pamiętaj, że nie musisz zaczynać nauki od początku! Gdy odświeżysz już nieco swoje umiejętności warto, abyś zdiagnozował swój faktyczny poziom. Sprawdź, czy twój lektor lub szkoła językowa w której planujesz kontynuację nauki oferuje taką możliwość. Zwykle jest to jedno- dwugodzinne spotkanie podczas którego rozmawiasz z nauczycielem i wypełniasz test, który sprawdza twoją znajomość gramatyki i umiejętność pisania po norwesku. Na tej podstawie dostajesz wiadomość zwrotną od swojego językowego mentora, który jednocześnie pomoże ci dobrać odpowiednią ścieżkę dalszej edukacji.
Jeżeli odhaczyłeś już wszystkie pięć punktów, jesteś gotowy do kontynuacji norweskiej przygody! Lektorzy Trolltunga już nie mogą się doczekać wspólnej nauki z tobą!
Zapraszamy na język norweski online – indywidualne kursy prowadzone przez jednego z naszych czterdziestu wspaniałych lektorów. 🙂
Więcej porad? Więcej darmowych materiałów? Zajrzyj koniecznie tutaj!
Dołącz do Klubu Trolla i otrzymuj bezpłatne materiały do nauki norweskiego!
© Copyright 2016-2024 – Trolltunga | Kursy norweskiego Gdańsk | Norweski Online
Wspierane przez Ferrumweb.pl oraz Behold.pl