Spis treści
Przynieś, podaj, pozamiataj… Na pewno zgodzisz się, że znacznie lepiej brzmi: usiądź, odpocznij, zrelaksuj się! A jeszcze lepiej brzmi to w naszym ulubionym języku. Jak utworzyć norweski tryb rozkazujący?
Nawet jeśli uczysz się norweskiego od niedawna, wiesz już pewnie, że zdecydowana większość bezokoliczników kończy się w nim na literę -e:
å lese – czytać
å fortelle – opowiadać
Aby utworzyć tryb rozkazujący od czasowników tego rodzaju, wystarczy opuścić właśnie tę końcówkę:
Les! – czytaj! (lub przeczytaj – w norweskim nie mamy podziału na tzw. czasowniki przechodnie i nieprzechodnie, dlatego forma w obu przypadkach będzie identyczna)
Fortell! – Opowiedz!
Jeśli taki bezokolicznik kończy się na podwójne “m”, jedno z nich również należy usunąć:
å svømme – pływać
Svøm! – Płyń!
W przypadku innych zdublowanych spółgłosek pozostawiamy je bez zmian:
å snakke – mówić
Snakk norsk! – Mów po norwesku!
Co dzieje się, gdy bezokolicznik danego czasownika kończy się na jakąś inną samogłoskę niż -e? Tutaj sprawa jest jeszcze prostsza, ponieważ tryb rozkazujący będzie miał dokładnie taką samą formę:
å bli – zostawać
Bli hjemme! – Zostań w domu!
å ta – brać
Ta den! – Weź ten!
Tworząc norweski tryb rozkazujący, warto pamiętać o jeszcze jednej prostej zasadzie. W przypadku czasowników, które kończą się na –e, ale tuż przed nim znajduje się zbitka spółgłosek, możemy stosować zarówno formę skróconą, jak i bez pomijania końcówki – chodzi tutaj oczywiście o łatwość wymowy:
å våkne – budzić się
Våkn! / Våkne! – Obudź się!
å klistre – przyklejać
Klistr! / Klistre! – Przyklej!
Czy przydałby Ci się trening gramatyczny pod czujnym okiem eksperta? Taką możliwość da Ci język norweski online – indywidualne kursy prowadzone przez jednego z naszych czterdziestu wspaniałych lektorów. 🙂
Więcej porad? Więcej darmowych materiałów? Zajrzyj koniecznie tutaj!
© Copyright 2023 – Trolltunga | Kursy norweskiego Gdańsk | Norweski Online
Wspierane przez Ferrumweb.pl oraz Behold.pl